14.3.-17.3. dovolená. Objednávky přijaté v tomto termínu budou odeslané 20.3.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. 10-kroková korejská rutina péče o pleť-jak vrstvit kosmetiku, abyste z ní vytěžili co nejvíc?
30.01.2022

10-kroková korejská rutina péče o pleť-jak vrstvit kosmetiku, abyste z ní vytěžili co nejvíc?

Hlavní zásada skincare: začněte zlehka

Produkty začleňujte postupně. Vždy své pleti nejprve představte jeden nový produkt a počkejte, jak na něj bude reagovat. Se zařazením dalšího produktu vydržte alespoň týden. Pokud se do celé rutiny vrhnete po hlavě, jak budete vědět, který z produktů vám způsobuje podráždění či akné?

Jakmile vaše skincare rutina obsahuje více přípravků, začněte s nejlehčími formulacemi na bázi vody a postupně se propracovávejte k produktům s hutnější a těžší konzistencí (krémy, oleje). Stejně tak byste měli postupovat od přípravků s nejnižším pH (kyselé) k produktům s nejvyšším pH (zásadité).

Povrch pleti se na stupnici pH pohybuje mezi 4,5 a 5,5. To znamená, že je mírně kyselý. Obyčejná voda je ale neutrální (s hodnotou pH 7). Časté mytí nebo některé čisticí prostředky proto mohou vést k posunu pH kůže směrem k zásadovosti. Tím dochází k oslabení ochranné funkce pokožky, možnému přemnožení bakterií a dalšímu poškození kůže. S vyrovnáním pH pleti vám pomůže vhodná esence nebo toner, který by měl být součástí vaší ranní i večerní rutiny.

Proč na správném vrstvení záleží?

Pokud použijete například sérum s vodovou konzistencí až poté, co na pleť nanesete krém nebo olej, pravděpodobně nebude příliš fungovat. Hutnější a mastnější produkty totiž na pokožce vytvoří okluzivní vrstvu, přes kterou se vaše sérum nedokáže dostat, takže pleti nepředá ani žádný ze slibovaných účinků. I ty nejlepší skincare produkty se tak vmžiku stanou zbytečnou investicí.

Kromě toho byste své pokožce mohli ublížit. Pokud na pleť nejprve nanesete olej a až po něm hydratační sérum, ochudíte se o tolik potřebnou hydrataci. Výsledkem bude pouze suchá a dehydrovaná pokožka. V případě, že bude vaším prvním krokem opalovací krém, na který navrstvíte zbytek produktů, snížíte tím zase jeho ochranný efekt.

Jak vrstvit jednotlivé produkty

Níže najdete podrobný seznam produktů a jejich ideální pořadí, v jakém byste je měli nanášet na pleť. Určitě je ale ve své rutině nemusíte mít všechny. Mějte také na paměti, že se užití konkrétního výrobku může lehce lišit, proto se vždy řiďte instrukcemi výrobce.

Odličování pleti (večerní rutina)

Nosili jste přes den make-up, opalovací krém nebo jakýkoli přípravek, který obsahuje silikony? Pak je pro vás tento krok absolutně nezbytný. Mnoho nečistot se na pleť nachytá i v případě, že se nelíčíte. Proto je nutné se jich zbavit ještě předtím, než na sebe začnete vrstvit další produkty. A to i z toho důvodu, že nečistoty v pleti vedou k jejímu stárnutí .

Vaší ideální volbou pro první krok večerního dvoufázového čištění bude hydrofilní olej či odličovač – odličovací olej, či balzám. Tyto produkty na čištění pleti označujeme také jako cleanser.

Čištění pleti (ranní + večerní rutina)

Ráno svou pleť nemusíte čistit tak důkladně jako večer. Někomu stačí pouze opláchnutí čistou vodou. Pokud se ale hodně potíte, pleť se vám mastí nebo se potřebujete zbavit zbytků produktů z předchozího dne, sáhněte po mycím gelu, mýdlu či pěně.

Večer po prvotním odlíčení olejem nebo balzámem je ještě potřeba pleť dočistit. Zbytky kosmetických produktů by jinak mohly vést k podráždění pokožky a tvorbě pupínků. V druhém kroku čištění použijte klidně stejný cleanser jako ráno.

Exfoliátor (večerní rutina)

Exfoliátory odstraňují odumřelé kožní buňky a zlepšují celkovou texturu pokožky. Existují dva typy exfoliátorů – mechanické a chemické.

Mechanický exfoliátor, typický obličejový peeling, používá malé částice k stírání odumřelé kůže. Doporučené použití je 1x týdně na suchou pleť a 2x týdně na mastnou pleť. Pro ty, kteří mají jemnou pokožku a trpí akné, je lepší zvolit chemické exfoliátory, které bývají k pokožce šetrnější.

Chemické exfoliátory používají kapaliny na bázi kyseliny, nejčastěji AHA a BHA, které oslabují lipidy,  spojují svrchní vrstvy pokožky a tím eliminují kožní buňky. AHA jsou kyselina mléčná, kyselina glykolová a rostlinné enzymy z ovocných výtažků, které léčí vrásky a pigmentaci. Pro mastnou a aknózní pleť je BHA nejlepší volbou, protože obsahuje kyselinu salicylovou, která rozpouští kožní maz a minimalizuje póry. 

Místo  exfoliátoru si můžete dopřát i smývací čistící masku, jako je jílová maska, slupovací maska ​​nebo bublinková maska. Maska vám pomůže smýt zbytky přípravku na vyčištění pokožky a pleť ještě dočistí. Některé smývací (nebo i slupovací) masky zastávají také funkci peelingu. Dejte si pozor, abyste to s exfoliací nepřehnali a nenarušili si tak svou kožní bariéru. Pokud máte doma masku s exfoliačními účinky, určitě ji nekombinujte s dalším peelingem v jedné rutině.

Kromě funkce čištění pleti smývací maska často slouží jako zdroj extra výživy a hydratace. Pečující smývací maska je proto skvělým doplňkem péče o suchou a citlivou pokožku. Můžete ji zařadit jak do ranní, tak i do večerní rutiny. Vždy si ale vyhraďte dostatek času na její aplikaci a dejte své pokožce prostor k tomu, aby stihla absorbovat veškeré účinné látky, které si z masky může vzít. 

Vždy postupujte podle instrukcí uvedených na výrobku a dobu, po kterou máte masku na obličeji, určitě nepřekračujte, ale ani nezkracujte. Poté masku jemně smyjte, obličej opatrně osušte (dejte si pozor, abyste pleť ručníkem příliš nedrhli) a pokračujte k dalšímu kroku své obvyklé rutiny.

Smývací masku použijte před aplikací jakýchkoliv dalších přípravků pro péči o pleť. Pro lepší nanesení masky můžete použít trochu toneru. V závislosti na masce a typu pleti používejte smývací masku 1-3× týdně. Pokud jemnou smývací masku používáte ráno místo čistícího produktu nebo je maska pouze hydratační, můžete ji používat denně.

Toner (ranní + večerní rutina)

Toner se dříve používal především ke zvlhčení pokožky, dnes do něj už výrobci přidávají řadu dalších složek. Obvykle se získávají destilací z květin a dalších přísad, které mají příznivý vliv na pleť.

V základní rutině je toner třetím krokem po vyčištění pleti. Jeho úlohou je vyrovnání pH pokožky, které mohou narušit cleansery, ale i obyčejné opláchnutí vodou pH pleti (viz výše)..

Díky použití toneru se pH vrátí na normální úroveň a pokožka snadněji odolá patogenním bakteriím. Toner také udržuje pleť hydratovanou a zdravou a brání jejímu podráždění a vysušení. Některým produktům navíc pomáhá, aby dokázaly proniknout hlouběji do pleti.

Toner můžete aplikovat 3 způsoby:

  1. nastříkejte požadované množství přípravku na vatový tamponek, kterým si následně otřete obličej,
  2. nastříkejte si toner přímo na obličej a rozetřete jej rukama,
  3. nastříkejte si toner na ruce a jemně vmačkávejte do pokožky.

Pozor: Tonery mohou být jak hydratační, tak i kyselinové, které slouží k exfoliaci. Zatímco hydratační preparáty jsou vhodné pro užívání každý den (ráno i večer), kyselinové a další tonery s agresivnějšími složkami používejte maximálně 3× týdně v rámci večerní rutiny.

Esence (ranní + večerní rutina)

Zatímco toner mívá spíš vodovou konzistenci, esence (na lahvičkách najdete i označení “essence”) mají hutnější, téměř gelovou texturu. Většinou také obsahují více účinných složek a – podobně jako séra – mají za úkol dodat pleti vodu a důkladně ji vyživit. Kromě toho snáze a lépe zklidňují podrážděnou pokožku a pomáhají ji připravit na příjem látek z dalších kroků vaší rutiny.

Zatímco tonery se častěji používají za pomoci vatových tamponků, esenci byste měli nanášet přímo na pleť. Používejte je buď po toneru, nebo i místo něj, pokud to vaší pokožce vyhovuje.

Sérum (ranní + večerní rutina)

Sérum patří na vyčištěnou pleť a nanáší se před hutnějšími látkami a hydratačními krémy. Většinou obsahuje vysokou koncentraci aktivních látek, které pronikají hluboko do pleti. Proto jsou skvělým nástrojem, jak podpořit hydrataci pleti a k cílení na konkrétní problémy jako jsou vrásky či hyperpigmentace.

Svou péči o pleť byste neměli překombinovat příliš velkým množstvím produktů. Séra bývají poměrně silná, proto k nim přistupujte opatrně. Do své skincare rutiny zahrňte maximálně 3 séra. Pokud chcete využít benefitů více různých látek, rozdělte si je do vícero rutin (nebo zkrátka používejte jiné produkty ráno a jiné večer).

Vzhledem k vysoké koncentraci aktivních látek je možné, že séra vaší pleti nesednou – především pokud je velmi citlivá. Než sérum aplikujete na obličej, vyzkoušejte ho nejprve na předloktí (tedy udělejte tzv. patch-test)Předejdete tak možné nepříjemné reakci na některou ze složek preparátu a problémům, které byste mohli dlouho léčit.

Plátýnková maska (večerní rutina)

Jednorázové pleťové masky definují korejskou kosmetiku, přičemž je k dispozici mnoho druhů masek pro každý typ pleti, věk a potřeby. Nejčastěji se masky dělí na bavlněné masky (také známé jako plátěné masky), hydrogelové masky a biocelulózové masky.

Platýnková maska je vlastně sérum, které na sebe nanášíte pomocí masky. Nasáklou masku přiložte na obličej a zbytek séra rozetřete na krk a dekolt. Po určité době (v závislosti na typu masky) se sérum vstřebá do pleti, takže masku můžete sundat a vyhodit. Poté pokračujte ve své obvyklé rutině.

Maska pleti většinou poskytuje dodatečnou hydrataci a hodí se zvláště tehdy, kdy máte pocit, že vám ještě “něco chybí”. Tento typ masky většinou můžete používat 1× denně.

V den použití masky lze kroky 6 a 7 přeskočit, protože ošetření poskytované maskou je velmi koncentrované a již obsahuje složky běžně se vyskytující v esencích a sérech.

Oční krém (ranní + večerní rutina)

Názory na oční krém se i mezi experty značně liší. Někdo bez něj nedá ani ránu, jiní říkají, že oční krémy dokážou pokožku pouze hydratovat (i to je ovšem velmi důležité!). Pravdou zůstává, že pokožka očního okolí bývá sušší, tenčí, citlivější a náchylnější k projevům stárnutí pleti více než zbytek obličeje.

Oční krém proto může cílit na jiné problémy a potřeby pleti než váš běžný hydratační krém, který používáte na zbytek obličeje. Vzhledem k tomu, že ho nanášíte blízko očí, je také důležité, aby je nedráždil.

Jak oční krém používat? Stačí vám malé množství krému (zhruba velikosti hrášku), které rozetřete kolem očí. Krém roztírejte svými prsteníčky. Právě v těchto prstech máte nejmenší cit, a tak budete pleť nejméně tahat a nebudete na ni zbytečně tlačit. Jako doplněk k jakékoli běžné péči o pleť je skvělé použití hydrogelových náplastí na oči .

Hydratační krém (ranní + večerní rutina)

Hydratační krém je jedním z nejdůležitějších kroků, ba snad ten nejdůležitější v každé rutině. Používejte ho nejen na obličej, ale také na svůj krk, dekolt i uši. Právě tyto oblasti bývají nejsuššími a nejcitlivějšími částmi těla, proto je třeba jim věnovat zvláštní péči.

Hydratační krém v pleti „uzamkne“ všechny skvělé látky, kterými jste ji nakrmili v předchozích krocích, podpoří její schopnost regenerace a pomáhá udržet pokožku zdravou a hydratovanou.

SPF (Sun Protection Factor) (ranní rutina)

Opalovací krém je hlavním tajemstvím péče o pleť korejských žen a je považován za nejlepší produkt proti stárnutí. Korejská sluneční péče nabízí kromě SPF také ochranu prostřednictvím určitého typu filtru – chemický / organický filtr nebo fyzikální / minerální filtr. Za většinu známek stárnutí totiž může právě sluneční záření. Dostatečná sluneční ochrana je také prevencí proti rakovině kůže. Ať už se cíleně vyrážíte opalovat, nebo se procházíte pod mrakem, SPF by ve vaší skincare rutině nemělo nikdy chybět.

Použili jste večer peeling? Exfoliace pleti způsobuje, že je pokožka schopna lépe přijmout další látky. To bohužel platí jak pro ty dobré, tak i pro ty špatné. Ráno si proto dejte při nanášení opalovacího krému extra záležet.

Noční masky (závěr večerní rutiny)

Noční masky si nanášíte na obličej přesně ve chvíli, kdy se pleť chystá spouštět všechny regenerační procesy v těle. Během spánku se zvyšuje tělesná teplota, a naše pokožka tak přirozeně ztrácí více vody než ve dne. Noční masky proto udržují vlhkost v pleti, a tak zvyšují její hydrataci. Ukrývají v sobě kouzla hydratačních nočních krémů a vyživujících pleťových masek. Obsahují velké množství aktivních látek, jako jsou například uklidňující probiotika nebo exfoliační AHA kyseliny, které se do pleti rychleji vstřebávají a jejichž účinek se projeví výrazněji než při použití běžné denní masky.

Noční masky používejte jednou až dvakrát týdně. Masku nanášejte v tenké vrstvě vždy na dokonale odlíčenou pleť, krk i dekolt. Ideální je masku nanést zhruba tak dvacet až třicet minut před tím, než si půjdete lehnout, aby se stihla trochu vstřebat. Nemusíte se ale bát, že byste si umazala polštář. Většina produktů má konzistenci průhledného gelu, který se do pleti vstřebává opravdu rychle. Po aplikaci na pleť si můžete dopřát lehkou masáž obličeje, která pokožku krásně prokrví. Ráno pak stačí si obličej umýt vlažnou vodou a nanést svůj oblíbený hydratační krém.
 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kontakty
Zákaznická podpora
Zákaznická podpora
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz